A quins pobles anaren els manacorins que emigraren a l’Argentina? (primera part)

Tres episodis marquen la cronologia de l’emigració balear, principalment cap a terres americanes, però també cap a Alger i altres indrets insulars, nacionals i internacionals, on poder guanyar-se el sustent que la seva pàtria els negava.

La primera onada migratòria, la menys significativa, cal enquadrar-la entre finals del segle XVIII fins l’any 1880 i la tercera abastaria el període comprés entre 1930 i la dècada dels anys seixanta i setanta del segle passat,

Però a nosaltres, la que realment ens interessa és la segona; la compresa entre l’any 1880 i finals del primer quart del segle XX, i dins aquest lapse, especialment la dècada 1888 -1898, quan emprengueren el trist camí de l’emigració més de vint-i-set mil mallorquins, més d’un dotze per cent dels quals sortiren de la contrada manacorina.

Dormitori de l’hotel per immigrants que hi havia a Bons Aires

 

Hotel per immigrants a Bons Aires, on esperaven abans de partir a altres zones argentines

 

En aquest treball, per qüestions d’espai, ens limitarem a posicionar geogràficament dins la República Argentina, una part dels manacorins –només els homes-, afiliats al Centre Balear, arribats a aquelles terres llunyanes cap a finals del segle XIX i principis del segle XX i que a la segona dècada del darrer segle vivien a:

  • Província de Santa Fe (regió Litoral), probablement juntament amb la capital Bons Aires, la que més manacorins concentrava, a les següents localitats:

– Arocena: Julià i Nadal Frau Massanet

– Arrufó;  Joan, Antoni i Jaume Nicolau Febrer, Sebastià i Antoni Nicolau Palma, Guillem Bibiloni, Josep Galmés, Joan i Jaume Grimalt Morro i Francesc i Miquel Grimalt Carrió.

– Candiotti: Onofre Pascual, Salvador i Pere Servera Fulana i Bartomeu Servera Sureda.

– Cañada de Gómez: Mateu Llodrà Nadal i Francesc Marintoni?? Aguiló.

– Cayastacito: Bartomeu Plàcid Andreu i Julià Estarellas.

– Concepción: Antoni Font Salas.

– Correa: Pere Quetglas.

– Estación Avena: Bernat Ferrer Artigues.

– Gálvez: Bartomeu Fons Fullana??.

– Juncal: Joan Sureda Ferrer, Miquel Vaquer.

– Laguna Paiva: Guillem i Joan Alcover Duran.

– Llambí Campbell: Pere Joan Ferrer Artigues.

– Monge: Antoni Muntaner Pascual.

– Naré: Llorenç Riera Amer i Josep Fullana Domenge.

– Nelson: Macià Artigues Ribot.

– Rosario: Lluís i Miquel Martorell Barceló, Miquel Nadal, Antoni Sureda Ferrer i Joan Torrandell.

– La Rubia: Antoni Llull Espinaga??, Llorenç Vila Carrió, Jaume i Llorenç Amer Febrer, Benet Amer Gelabert, Benet Amer Gili, Bernat Artigues Tous, Andreu Coll Ferrer, Antoni Massanet Carrió, Joan Domenge Duran, Damià i Joan Domenge Riera.

– San Javier: Gabriel Juan Caldentey.

– Santa Cruz: Josep Rexach.

– San Jerónimo: Bernat Morey.

– Villa Trinidad: Rafel Suñer Creus, Sebastià Mascaró Pascual i Joan Gomila Quetglas.

– Santa Fe: Martí Melis Oliver, Guillem Morey, Miquel Riera, Bartomeu Sansó, Bartomeu Soler, Bartomeu Soto, Antoni Sureda, Antoni i Guillem Barceló, Mateu Cañellas i Mateu Galmés.

  • Província de Mendoza (regió Andina)

– Rodeo de la Cruz: Antoni Pocoví Sansó, Antoni Fullana Rosselló, Gabriel Torrents Sansó i Antoni Fullana Sansó.

– San Rafael: Antoni Riera.

– La Primavera: Damià Femenias Domenge i Miquel i Pere Mateu Fullana.

– Los Corralitos: Joan Mateu Fullana, Monserrat Pascual, Jaume Mora Galmés, Antoni Nadal Febrer, Bartomeu Joan i Llorenç Nadal Riera, Francesc Parera Massanet, Monserrat Pascual Grimalt, Andreu Pont, Antoni Rexach Melis, Joan Riera Febrer, Andreu, Bartomeu, Francesc i Miquel Riera Sansó, Onofre Maria Bonaventura, Bartomeu Caldentey Barceló i Josep Caldentey Duran.

– Mendoza: Arnau Mateu, Guillem Nadal Febrer, Salvador Perelló i Antoni Amer.

  • Província de San Juan (regió Andina): a La Trinidad: Cristòfol i Jaume Mestre.
  • Província de Córdoba (regió Centre):

– La Cesira: Josep Tut Torrens.

– Los Surgentes: Pere Ferrer.

– Marcos Juárez: Jaume, Miquel i Vicenç Moyà.

– Còrdoba: Pere Bennassar.

  • Província de Santiago del Estero (regió Nord): a Alba Grade: Gabriel Ferrer Rosselló.
  • Província de Entre Rios (regió Litoral): a Gualeguayachu: Pere Servera.
  • Província de La Pampa (regió Centre):

– Quemú: Antoni Cerdà.

– General Picó: Jaume Salas.

– Trenel: Jaume Serralta.

  • Província de Tucumán (regió Nord):

– Tafí Viejo: Mateu Palou i Josep Buades Payeras.

– Tucumán: Tomàs Matamalas Llodrà.

En una pròxima entrega us oferirem els manacorins que quedaren a la província de Buenos Aires i al Districte Federal, recordant que no hem trobat paisans nostres a cap de les cinc províncies de la regió de la Patagònia.

Finalment, afegir que els interessats en saber quelcom més d’algun avantpassat seu podem posar-se en contacte amb la revista digital 07500 i intentarem oferir les dades disponibles.

Print Friendly, PDF & Email